„Pomimo zachmurzenia mamy piękny dzień.” z filmu „La Grazie”
Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że chrześcijanin jest pesymistą. Paweł i Sylas w więziennym lochu, Józef pobity przez braci, czy Pan Jezus zdradzony przez Judasza – wszyscy oni nie stracili pogody ducha. Biblia mówi jasno:
„Czyż to nie wspaniałe? Jeśli Bóg jest po naszej stronie, kto może stanąć przeciwko nam?” (Rz.8:31)
„Tak więc z ufnością możemy mówić: Pan moim wsparciem – nie boję się! Co mi może uczynić człowiek?” (Hebr.13:6)
Każdy z nas widzi to, co chce widzieć. Kiedy ty starasz się pomóc, mówiąc niewygodną, lecz konieczną prawdę (ponieważ kochasz) słuchacz może stwierdzić, że go nie kochasz, potępiasz, nie szanujesz lub uznajesz za głupca. Dzieci nie lubią korekty i pouczania ponieważ nastawione są jedynie na zabawę, prezenty i koniecznie musi być miło. Rodzice wiedzą jednak (chyba, że nie są zbyt mądrzy), że częścią procesu wzrostu ich dziecka jest dyscyplina. Moja twarz niejednokrotnie była zachmurzona w przypadku moich synów i córek, lecz tak naprawdę to był słoneczny dzień.
Niestety mamy takie czasy, że wszyscy my lepiej znamy się na ekonomii, polityce, wychowywaniu cudzych dzieci, prowadzeniu kościoła niż uprawnione do tego osoby. Z tymi politykami (wieloma z nich) to bym się akurat zastanowił, czy naprawdę są kompetentni i etyczni w służbę dla narodu. Ale wracając do sedna – jeśli podejdziemy mądrze i z humorem do sytuacji, okoliczności i ludzi trudnych nagle każdy nasz dzień nie będzie stracony. Bez chmur nie ma deszczu a bez deszczu plonów.
Ostatnio dowidziałem się, że mieszkańcy Fenix (Arizona) bardzo rzadko widzą chmury. Kiedy wybierzesz się tam na wakacje masz prawie 100% pewność, że dopisze ci pogoda. Trochę inny pogląd na taki bezchmurny stan rzeczy mają jednak mieszkańcy tego miasta. Nadal jednak są tam ludzie pełni optymizmu ponieważ Jezus jest ich Panem.


Dodaj komentarz