person standing near the stairs

Czy twoje sprawy się powiodą?

Wielu ludzi pragnie sukcesu finansowego. Poświęcają całe swoje życie i wolny czas, aby zdobywać bogactwa i „zabezpieczać” swoją przyszłość. Takie podejście wydaje się być racjonalne, gdyż lepiej mieć niż nie mieć. Co więcej, Bóg również pragnie powodzenia dla człowieka, ale rozumie je głębiej i bardziej kompleksowo (Ps.35,27). Z tego powodu głównym tematem ksiąg Starego Testamentu nie jest powodzenie finansowe, ale koncepcja pokoju (hebr. shalom). Co z tego, że będziemy opływać w aktywa finansowe i odnosić zawodowy sukces, jeśli będziemy samotni, nieszczęśliwi lub chorzy?

Popularna definicja „shalom” tłumaczy pokój jako “bezpieczeństwo od wrogów wewnętrznych i zewnętrznych”. To miejsce radości, szczęśliwości, obfitości, relacji z Bogiem. Doskonale opisują osobę chodzącą w Bożym shalom następujące słowa: „Będzie on bowiem jak drzewo zasadzone nad strumieniami wód, które wydaje swój owoc w swoim czasie; jego liść nie zwiędnie i wszystko, co robi, powiedzie się” (Ps.1,3). Pomijając jednak definicje i metafory, Bóg pokazuje nam konkretne przykłady. Jednym z nich jest Hiskiasz – król Judy. „W każde dzieło, którego się podjął, czy to w służbie dla świątyni Bożej, czy też zakonu i przykazań, aby szukano swego Boga, wkładał całe swoje serce, toteż szczęściło mu się” (2Krn.31,21). Wspaniale! Każda sfera jego życia charakteryzowała się sukcesem!

Dlaczego zatem nie każdy wierzący jest w tym miejscu? Odpowiedź znajduje się w wersecie poprzedzającym: “Tak to urządził Hiskiasz w całej Judzie. Czynił on to, co dobre, prawe i sprawiedliwe przed Panem, jego Bogiem” (2 Krn.31,20). Hiskiasz postawił właściwy fundament, żył na Bożych zasadach. Boży pokój i powodzenie to pewna nagroda za życie “prawe i sprawiedliwe przed Panem”.  Wskazówki na czym takie życie polega znajdziemy w Słowie. „Lecz kto wpatruje się w doskonałe prawo wolności i trwa w nim, nie jest słuchaczem, który zapomina, lecz wykonawcą dzieła, ten będzie błogosławiony w swoim działaniu” (Jk.1,25). To nie jest jednorazowe zadanie, a raczej styl życia który powinien definiować wszystkie nasze myśli i kroki (P.Sal.3,6). Powinniśmy wpatrywać się w doskonałe prawo wolności i w nim trwać. Wtedy możemy liczyć na pełne powodzenie przenikające duszę, ciało i wszystkie sprawy, którymi się zajmujemy (3J.1,2). (Autor: Bartek Bilicki)


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *